Panorama Racławicka

Adres:
ul. Purkyniego 11
50-155 Wrocław
www: http://www.panoramaraclawicka.pl/

Godziny otwarcia:
Codziennie oprócz poniedziałków od 9.00 do 16.00

Ceny biletów:

  • normalny – 20 zł
  • ulgowy – 15 zł
  • bilety rodzinne – 15 zł
uwaga: bilety rodzinne, w cenie biletu ulgowego – przysługują 2 osobom, którym towarzyszy jedno dziecko

Panorama Racławicka Panorama Racławicka to monumentalne, wysokie na ponad 15 m i długie na 114 m malowidło przedstawiające z rozmachem historię zwycięskiej bitwy stoczonej 4 kwietnia 1794 r. pod Racławicami przez powstańców pod wodzą Tadeusza Kościuszki, którzy rozgromili z wojska rosyjskie dowodzone przez generała Tormasowa. Panorama miała upamiętnić setną rocznicę powstania Kościuszkowskigo i zwycięskiej bitwy.

Namalowanie obrazu zajęło zaledwie 9 miesięcy, od sierpnia 1893 do maja 1894 r. Uroczyste otwarcie nastąpiło 5 czerwca 1894 r. i stanowiło wielkie wydarzenie kulturalne Lwowa. Od razu też Panorama stała się jedną z głównych atrakcji Lwowa, przyciągającą rzesze turystów.

Po II wojnie światowej malowidło wraz z częścią zbiorów Ossolineum trafiło do Wrocławia. Tu kolejne Społeczne Komitety czyniły starania o konserwację i ekspozycję płótna. Nastąpiło to dopiero po wstrząsie sierpnia 1980 r. Ponownie udostępniono Panoramę zwiedzającym 14 czerwca 1985 r. Ogromna atrakcja starego Lwowa stała się natychmiast główną atrakcją Wrocławia.

Panorama Racławicka jest pierwszym i jedynym zachowanym dziełem tego typu w Polsce, jak również jednym z bardzo nielicznych na świecie. Sposób, w jaki ją przedstawiono, integrując niejako obraz z aranżacją pola bitwy pomiędzy płótnem a widzem budzi zachwyt i podziw. Panorama Racławicka stanowi obowiązkowy punkt wizyty we Wrocławiu.

Aby zobaczyć panoramę, należy kliknąć w poniższy obrazek.
Panorama RacławickaPanorama Racławicka
Panoramy, autor. J. Zięba


Separator
English Polski