Plac Solny

Plac Solny Przylegający do Rynku Plac Solny to średnio- wieczny targ, na którym, jak nazwa wskazuje, sprzedawano sól, ale i ryby. Dziś sprzedaje się tu znacznie wonniejszy towar - Plac Solny słynie ze swych kwiaciarni otwartych 24 godz/dobę, również w zimie.

Warto zwrócić uwagę nie tylko na renesansowe kamieniczki Plac Solnyokalające plac, ale też na przepiękny klasycystyczny gmach Starej Giełdy autorstwa Carla Ferdinanda Langhansa z 1822 r., oraz na murzynka znajdującego się na fasadzie biurowca zajmowanego przez Gazetę Wyborczą. Nawiązuje on do stojącej tu niegdyś apteki Pod Murzynem (lub Pod Maurem). Jej właściciel kochał osobliwości, sprowadzał nawet mumie, by mielić je i dodawać do swych leków dla podniesienia skuteczności terapetycznej. Być może więc nazwa apteki wzięła się od jakiegoś przywiezionego z podróży czarnoskórego niewolnika lub sługi?

Pod Placem Solnym znajduje się schron o powierzchni 1000 m2, zdolny pomieścić 300 osób. W czasie wojny miał własne toalety, kanalizację i dwa wyjścia. Jedno z nich znajduje się obecnie w damskiej toalecie podziemnej.



Separator
English Polski